Malování a kreslení na textil

Pokud jste tvořivě založená osoba, určitě je pro vás velkým lákadlem ozdobit si vlastní kus oblečení, nebo nějaký jiný doplněk. S využitím barev, které jsou určené přímo na textil, je to hračka. Pojďme se podívat, jaké nejzajímavější techniky, a druhy barev určitě musíte vyzkoušet.
Barvy na malování na textil, můžeme vybírat z velké škály odstínů. Textilní barvy všeobecně více vyniknou na světlém materiálu. Pokud chcete malovat na tmavý textil, je nutné se na to zaměřit při vybírání barev. Na trhu jsou barvy přímo k tomu určené, a vyznačují se vyšší hustotou a kryvostí.
barevné šátky visící na stromě
Co se týká nanášení barev, použít můžete různé tipy štětců, nebo aplikátorů. Barvu je možné nanášet například i pěnovým válečkem, kterým můžeme vytvořit opravdu zajímavé vzory. Barvy jsou většinou na vodní bázi, a snadno se mezi sebou dají míchat. Můžete tedy dosáhnout originálních odstínů a celkového vzhledu. Také můžete vyzkoušet barvy nanášet na mokrý textil. Barvy se vám různě rozpijí a můžou vytvořit například zajímavé pozadí. Podobně jako když malujete akvarelem mokrou technikou.
štětce s barvami
Pastelky a pastely na textil
Tohle je opravdu báječná věc. Když jsem zjistila, že něco takového existuje, byla jsem z toho úplně unešená. Pastelky jsou na oko stejné jako ty obyčejné, ale můžeme s nimi dekorovat prakticky jakoukoli látku. Postup je následující. Předkreslíte si tužkou na textil motiv, nebo vzor. Pokud si troufáte, můžete kreslit rovnou pastelkami. Až budete mít motiv na látce nakreslený, a vybarvený tak, jak si přejete, přijde na řadu voda. Štětcem namočeným v čisté vodě po obrysech rozmýváte vybarvené plochy. Jak mile přijde inkoust, který je v pastelkách obsažen do styku s vodou, barvy okamžitě ožijí, a získají na intenzitě. Můžete stínovat, přidat obrázkům obrysy, zkrátka vše co dokážete s obyčejnými pastelkami. Je ale třeba dávat si pozor na to, aby se vám do sebe různé barvy zbytečně nevpíjeli, a nekazila se tak jejich jasnost. Pokud má váš motiv tmavé obrysy, vytáhněte je pomocí vody až jako poslední. Na stejném principu fungují i pastely na textil, a jsou opravdu úžasné. Jejich výhodou je mnohem jednoduší práce, co se týká vybarvení velkých ploch. To by vám s pastelkami zabralo mnoho času, s pastely je to hračka. Tahle technika je opravdu velmi zábavná. Určitě vás překvapí, co vše s pastelkami dokážete vytvořit.