Jak získat zelenou kartu: Výhra v loterii, svatba nebo mimořádné schopnosti nebo investice

Hlavně mladí lidé z celého světa touží po získání životních zkušeností právě v USA. Část z nich má trochu idealistický pohled na věc, ovlivněný nedostatkem informací, někteří chtějí jen zažít dobrodružství a potom jsou zde i lidé, kteří věří, že jsou natolik výjimeční, že by se mohli prosadit v tvrdé konkurenci a zbohatnout, nebo se stát nejlepšími ve svém oboru.

vlajka

To vše je závislé na získání povolení k dlouhodobému pobytu v USA. Jde o tzv. zelenou kartu, která umožní cizincům legálně ve Spojených státech žít, studovat a pracovat a pokud budou žít v mezích zákonů, mohou si po pěti letech požádat o občanství.

Je několik cest, jak se k zelené kartě usa dopracovat, každá má své výhody a nevýhody.

Pokud jste společenští, můžete do Ameriky zkusit přes svatbu. Musíte ale počítat s tím, že to v této zemi neberou jako formalitu a se svým manželským protějškem musíte opravdu vést manželský život. V zemi mají pro tento případ propracovaný kontrolní systém a pokud úředník jen pojme malé podezření, že jde o manželství kvůli zelené kartě, nejspíš vám to neprojde a vyhostí vás. Přes příbuzenské vztahy se můžete do země dostat jednodušeji. Pokud si za svého „sponzora“ najdete bratra, sestru, jednoho z rodičů nebo potomků, kteří mají americké občanství a prokážete, že máte opravdu rodinné vztahy, pak jejich prostřednictvím můžete o zelenou kartu požádat a máte šanci ji dostat, ale také nemusíte.

Pokud máte skvělé vzdělání, pracujete ve vědeckém oboru, máte mimořádné schopnosti a diplomy z prestižních škol, můžete to zkusit přes amerického zaměstnavatele. Šanci mají i úspěšní sportovci.

zeď

Pokud nemáte žádné vhodné příbuzné a nejste ani geniální vědec, můžete zkusit vyhrát zelenou kartu v loterii. Šance je maličká, ale někdo přece vyhrát musí. Ročně se o štěstí pokouší skoro deset tisíc Čechů. Výherce ze všech zemí vybírá počítač podle předem nastavených pravidel. Jde o systém, který preferuje zájemce z menších a chudších zemí, ale pro každou zemi jsou stanovená pouze daná procenta, kolik procent z celkového množství může maximálně získat. Hraje se o 50 tisíc povolení a máte šanci, tak 1 až 2 % z počtu českých uchazečů, že se na vás štěstí usměje.

Poslední možností je velká investice ve Spojených státech. Investorům, kteří jsou ochotní do země přivést investici 500 tisíc dolarů a vytvořit minimálně 10 pracovních míst pro Američany, se s největší pravděpodobností podaří zelenou kartu získat, ale ani takové peníze to nemohou zaručit. Vše je v rukou úředníků a není moc možností, jak to ovlivnit (až na tu možnost loterie, tam úředníka nahradí štěstí ve hře).