Zvířata, které tu už téměř nejsou

Dinosauři a živočichové jsou pro nás něco, co tu dříve bylo a by se nimi nikdy již nesetkáme. Všechny informace o nich máme pouze z vyprávění. Bohužel pro další generace se k těmto bytostem mohou připojit zvířata, které nyní žijí a my je milujeme. Naše děti nebo jejich děti je již nemusí zažít a budou je znát také jen z doslechu. Mnohé populace vymírají a rychle se zmenšuje počet jedinců. Naneštěstí si v mnohých případech za to můžou lidi sami. Díky své hamižnosti, chamtivosti a bezohlednosti si vybíjíme vzácné živočišné druhy. S kterými druhy se bez razantní změny musíme rozloučit?

Nosorožec tuponosý severní

Jeden z největších suchozemských býložravců, který dnes přežívá jen díky záchranným chovům. Za jeden z nich se považuje Zoo Dvůr Králové. Tyto zvířata ve volné přírodě jsou zabíjena jen díky svému rohu, který je velmi cenné zboží pro pytláky. Různí šamani prach z této rohoviny považují za posvátný či léčivý. V roce 2009 vyslala česká zoo čtyři schopné jedince k reprodukci do Keňské rezervace. Tento pokus se nezdařil a jeden samec dokonce zemřel.

nosorožec

Gorila horská

Primáti, kteří jsou hubeni nepřímo. Lidé ničí jejich přirozené prostředí – deštné pralesy. Gorily jsou následně nuceni se uchylovat do neznámých prostředí, které jsou pro ně nebezpečné. Stávají se snadnými terči pro pytláky. Primáti se také stahují do měst, kde jsou také zabíjeni v sebeobraně.

gorila

Delfínovec čínský

Jeden ze čtyř známých sladkovodních delfínů, který žije převážně v Číně. Na seznam kriticky ohrožených zvířat se dostal v roce 2007, podle některých odborníků vyhynul díky zhoršení životních podmínek v řekách, zvýšenému rybolovu a nárůstu lodní dopravy. V roce 2006 byla uspořádána expedice napříč řekami, nenašel se žádný jedinec tohoto druhu, proto ho prohlásili za vyhynutého. Delfín je pro Číňany symbol míru.