Začínáme podnikat

Než se vrhnete do neúprosného víru podnikání, je potřeba provést a hlavně promyslet řadu věcí, na které nesmíte zapomenout, aby vám nezbyly pouze oči pro pláč.  Ničeho se nebojte a jděte směle za svými sny.
Ustaraný podnikatel
Prvotní myšlenka
V prvé řadě musíte mít jasnou představu, v jakém oboru chcete podnikat. Tato otázka trápí spousty řadových nespokojených zaměstnanců, kteří by se chtěli osamostatnit, ale nemají ten správný nápad. Dobrý podnikatelský záměr je nejdůležitějším impulsem, který může zdárně nastartovat vaši zářivou budoucnost. Pokud takový nápad máte, je potřeba promyslet spoustu dalších věcí, jako je financování vašeho projektu, zajištění prostor k podnikání, zajištění dodavatelů materiálu a surovin, nebo případnou kooperaci s jinými subjekty. Zvolit vhodnou formu podnikání, která bude lépe vyhovovat vašim potřebám. Můžete podnikat jako fyzická nebo právnická osoba. Pak už zbývá jen vyřídit veškeré papíry a můžete začít.
Na úřadě
Doba již značně pokročila, takže i úřady jdou s dobou, a proto dnes můžete vše vyřídit na jednom místě. Nejrozumnější je navštívit nejbližší obecní živnostenský úřad. Tam vám jistě rádi se vším poradí. Pomohou vám vybrat nejen správný druh a obor živnosti, která bude nejlépe odpovídat vašemu podnikání, ale také vám zprostředkují komunikaci se všemi ostatními úřady. Vyplní s vámi formulář pro Správu sociálního zabezpečení, Finanční úřad, Zdravotní pojišťovnu a všechny další doklady, které za vás i elektronicky odešlou na příslušná místa. S sebou na živnostenský úřad přineste občanský průkaz a v případě umístění sídla firmy mimo vaše bydliště, také souhlas majitele nemovitosti s jeho umístěním. Jestli budete mít provozovnu, budete také potřebovat nájemní smlouvu s vlastníkem nemovitosti, kde budete živnost provozovat.
Asertivní manažer
A pak už vše záleží pouze na vašem podnikatelském myšlení, šikovnosti a ochotě trávit v práci podstatně více času, než jako řadový zaměstnanec. Odměnou za všechnu snahu, odříkání a starosti, bude splnění vašich snů a snad i finančních představ. Jenom si dejte pozor, abyste se podnikáním nenechali pohltit natolik, že čas strávený ve firmě začne být na úkor fungování vaší rodiny. Pamatujte, že spokojená a zdravá rodina je víc, než všechny peníze světa.