3 knihy, které vás naučí něco o životě

Každý, kdo studoval na střední škole, se nějak musel poprat s povinnou četbou. Někdo ji zvládl hravě; našel si několik verzí rozboru na Internetu a práci měl hotovou. Jiní si však knihu vzali do rukou a skutečně se snažili přelouskat všechny listy. Pokud patříte do druhé skupiny, jistě mi uznáte za pravdu, že s některými knihami jste se nesetkali pouze ve školním prostředí. Naopak, jejich smysl a myšlenky vás doprovází v životě každý den.
špinavé knihy

Malý princ

Autor knihy Antoine de Saint-Exupéry se se svým dílem proslavil po celém světě. Přestože se na první pohled zdá, že je kniha určena spíše pro mladší čtenáře a svou formou připomíná pohádku pro děti, po knize nepochybně sáhnou i ti starší. Malý princ je chlapec pocházející z daleké planetky. Setkává se s pilotem, jenž havaroval s letadlem, a vypráví mu o svých výpravách po dalších planetách, které již navštívil. Přestože se děj odehrává spíše ve vzdálených místech, příběhy budou povědomé každému z nás. Prostřednictvím knihy se autor snaží upozorňovat na lidské nedostatky a naopak vyzdvihovat důležitost rodiny, přátelství a důvěry. K Malému princi se mnoho čtenářů vrací stále dokola a věřte, že po každém dalším přečtení budete mít pocit, že jste odhalili novou skrytou myšlenku.
čaj na knihách

Tracyho tygr

Novela Williama Saroyana vypráví o mladíkovi Tracym, jenž chová černého pantera a chybně se domnívá, že se jedná o tygra velmi vzácného původu. Šelma doprovází mladíka po celý život, ztělesňuje Tracyho dětství, mládí, lásku a vlastně všechno, co Tracy prožil. Přestože se kniha občas může zdát zvláštní a pro čtenáře nepochopitelná, na konci příběhu si každý uvědomí, že vlastně i on má svého tygra, jenž je součástí celé jeho osobnosti.  

Čekání na Godota

Ne všichni možná znají toto drama od spisovatele irského původu, Samuela Becketta. Jelikož patří mezi absurdní dramata, tak nese mnoho prvků absurdity a celý příběh je vlastně jedna velká nepochopitelná situace. Právě z toho důvodu možná mnoho čtenářů – i těch poctivých – knihu odložilo. Přiznejme si, děj není zrovna zajímavý a jen tak někoho nenadchne. Dva muži stojí uprostřed neznáma a čekají na Godota. Ani jeden z nich neví, kdy přijde, ani co bude dál, ale odmítají se vzdávat. Přitom spolu hovoří o minulosti, ale ani jejich vzpomínky čtenáře příliš neohromí.
Zajímavostí je, že se vlastně nikdy nedozvíte, kdo je Godot a proč je tak důležité čekat na jeho příchod. Možná se v průběhu knihy mnohokrát sami sebe ptáte, proč vlastně ti dva nenechali Godota plavat a nešli po svých. Na druhou stranu, i mezi námi se najdou lidé, již zůstávají na místě a čekají. Na lásku. Na štěstí. Na lepší život. Je však důležité si uvědomit, že někdy nemá cenu jen čekat, ale prostě žít, dokud máme možnost.