Tam, kde lidé pomáhají

V České republice je už vybudovaná funkční síť záchranných stanic pro volně žijící zvířata. Mapu, kde si lehce každý může najít nejbližší stanici najdete na české doméně zvirevnouzi.
Záchranné stanice se v posledních letech těší stále větší oblibě, a kromě ekologické výchovy dětí se starají o zraněná volně žijící zvířata, léči je, pokud je to možné, vrací je do volné přírody, kam patří.
mládě ježka
Bohužel ne vždy je zvíře po úraze schopné se vrátit do svého původního prostředí a potom buď zůstane v záchranné stanici, nebo odsud putuje do místa, kde dožije v zajetí. Někteří stálí zvířecí obyvatelé se aktivně zapojují do chodu stanice a pomáhají s odchovem nalezených mláďat, která přišla o své rodiče. Jde hlavně o ptáky, kteří nemají žádný problém s adopcí cizích mláďat.
Záchranná stanice v Makově je příkladem toho, že lidi pomáhat chtějí. Vše o její činnosti je uvedeno na jejich stránkách. Ve stanici, která je v provozu pod záštitou organizace pro ochranu přírody, je v provozu prakticky nonstop příjem zvířat, která naši pomoc potřebují. Díky laskavému přístupu lidí na tomto místě, je místo i častým cílem návštěv a zvířata, která díky trvalým následkům svých zranění ve stanici zůstávají, jsou oblíbená jak návštěvníky, tak i lidmi, které sledují život zvířat v reportážích na stránkách stanice, v živém přenosu dvou kamer, které v areálu jsou anebo na FB ve skupině, která je spojená se záchranou stanicí.
čápi v hnízdě
Obzvláště lidé, kteří si oblíbili sledovat život čápů, kteří k nám přilétají hnízdit, určitě ocení i mapování tras čápů, kteří mají GPS zařízení. Jejich cesty bývají plné nástrah v podobě sloupů vysokého napětí, nemocí, nebo lidí, takže se bohužel občas stane, že se čáp ztratí. V některých případech se najde jeho GPS podle signálu, ale osud zvířete se nepodaří dopátrat. Jindy se najdou i ostatky. Záleží na místě, kde se to stane. Ale i přes tyto tragické osudy se někteří čápy pravidelně vrací zpět do ČR mnoho let.
Pár starších i novějších krátkých videí můžete vidět na YouTube.