Problémy s prostatou

Mužská prostata erectmax.cz je předstojná žláza a je umístěna blízko u močového měchýře. Tato malá žláza je u dospělého muže ve velikosti vlašského ořechu. Zajímavé je, že prostat se vyvíjí už v matčině děloze a po narození miminka zůstává pořád stejně velká. Začíná se pomalu zvětšovat až v pubertě. Problémy s prostatou začínají většinou v pokročilejším věku mužů, kdy může docházet ke zbytnění prostaty a jejímu zvětšení. U mužů nad 50 let je dobré preventivně vyšetřovat prostatu z důvodu včasného odhalení zánětu nebo rakoviny prostaty. Problémy s prostatou také mohou ohrožovat ledviny, takže při vyskytujících se problémech je třeba ihned vyhledat lékaře.

ukazatel směru

Většina mužů se však vyšetření obává. Jde spíše o stud, protože velikost prostaty se vyšetřuje přes konečník. Vyšetření možná je trochu nepříjemné, ale je bezbolestné. A jaké příznaky muži pociťují při zvětšené prostatě? Především jde o časté nutkání na močení, přerušované močení, častější potřeba močení v noci anebo také samovolný únik moči. Pokud u vás zpozorujete alespoň jeden z těchto příznaků, vyhledejte lékaře. Na zvětšenou prostatu dostanete léky, které jsou velmi dobře snášeny. Zlepší se vám tak kvalita vašeho života.

lékař a pacient

Jestliže se chcete problémům s prostatou vyhnout, upravte již dnes svoji životosprávu. Stejně jako u jiných civilizačních chorob je přínosné omezit alkohol, kofein, kouření a smažená a konzervovaná jídla. Do jídelníčku zařaďte čerstvou zeleninu a ovoce, které jsou bohaté na vlákninu. Vláknina prospívá bateriím, které jsou přirozenou součástí střevní mikroflóry. Také můžete sáhnout po některých přírodních extraktech, které snižují výskyt zvětšené prostaty, a nebo dokážou již vzniklé příznaky zvětšené prostaty zmírnit. Jedná se například o dýňová semínka, vrbovku malokvětou, kopřivu dvoudomou nebo palma s názvem Saw Palmetto.