Nebezpečí pro chodce s mobilním telefonem v ruce

V souvislosti s masovým rozvojem mobilní komunikace se již koncem 90. let minulého století objevil značný nárůst dopravních nehod řidičů, kteří se při jízdě věnovali telefonování nebo psaní textových zpráv. Pochopitelně se to odrazilo i na legislativě, neboť lidé nejsou sami od sebe v mnoha případech soudní a bylo třeba zakročit alespoň formou právní úpravy.
K podobným problémům se však schyluje i v souvislosti s chodci, kteří se v blízkosti dopravních komunikací pohybují s mobilem v ruce.
procházka chlapců
Zvláště chytré telefony vyžadují precizní pozornost a člověk ponořený do hlubin tohoto přístroje je v takové chvíli nesmírně zranitelný. Zdá se, že je před námi další nová hrozba, být online je pochopitelně žádoucí, ale ne za každou cenu. Lidé totiž ztrácí nejen soudnost, ale i schopnost být, jak se říká, „tady a teď“ v reálném světě. A přiznejme si otevřeně, že pro mnohé z nás je ten virtuální svět častokrát hezčí a přívětivější, tak se do něj někdy docela rádi uzavíráme.
koukání do mobilu

Mobilní komunikace v nevhodnou chvíli

K zajímavému zjištění bychom došli, kdybychom si vyhledali alespoň úryvek ze starších filmů nebo videoklipů z doby před 30 – 40 lety, a zaměřili se na pohyb chodců po ulici, v parku, na přechodu pro chodce, na autobusových zastávkách, zkrátka všude možně ve městě. Stačí sledovat klip ze skladby Dolce Vita (Ryan Paris), nebo film Discopříběh z roku 1987 a máte před sebou lidské tváře, které sledují dění kolem sebe, baví se mezi sebou, komunikují slovy, posunky rukou, a jejich oděvy zpravidla hrají všemi pastelovými barvami.
A dnes? Téměř každý druhý člověk třímá v ruce telefon. Buď jej má přiložený k uchu a telefonuje, nebo pohybuje prsty po dotykovém displeji. Ale tito lidé jsou v pohybu, na ulici, přechází silnici, chodí po chodníku. Poměrně běžně můžete spatřit chodce na přechodu přes frekventovanou silnici, jak hledí do mobilu, nebo při chůzi telefonují.
Na takové nebezpečné chování chodců již zareagovala vláda v Litvě a od listopadu 2018 mohou být pokutováni lidé, kteří manipulují s mobilem a zároveň vstupují do vozovky. Litva se totiž za poslední tři roky vyšvihla do čela evropského žebříčku obětí dopravních nehod, které postihly právě chodce s mobilním telefonem v ruce. Ve srovnání s ostatními zeměmi unie je to dvojnásobek případů. To ale neznamená, že Česká republika ji nemůže v brzké době dohnat.